Yapısal kablolama

Gensal Telekom’da yapısal kablolama sistemlerinin projelendirme, kurulumu, bakımı, denetimi ve modernizasyonu için bizimle çalışabilirsiniz. Data, güvenlik kamera, hırsız alarmları, analog ve dijital telefon iletişimi gibi zayıf akım bağlantılarını yapıyoruz.

Pratikte yapısal kablolama nedir

Tanım olarak, yapılandırılmış bir sistem, kabloların, bileşenlerin ve anahtarlama cihazlarının eksiksiz bir birleşimidir. Uygulamada, kurulumu, kullanımı, bakımı, onarımı, genişletilmesi ve modernizasyonu daha kolay olan tüm iletişim kablolarının tek bir ağda birleştirilmesidir.

yapisal kablolama
Yapılandırılmış bir kablolama sisteminde her şey mantıklı ve nettir

Yapılandırılmış kablolama sistemlerinin temel şeması

  • Her işyerindeki tüketici, bir veya daha fazla data prizi kullanır. Kullanıcının donanımı devrenin son noktası olarak kabul edilir – yapılandırılmış bir sistemin parçası değildir, ancak tüm kablolama oluşturma hedefi aktif ekipmanın bağlantısıdır.
    Prizler bir switchte birleştirilir. 
  • Servis alanı 1000 m²’yi aşarsa ek bağlantı noktası(kenar kabin) kurulması önerilir. Dağıtım noktası ile bağlantı noktası arasındaki maksimum mesafe 100 metredir. 
  • İkinci seviyenin (iç) omurga alt sistemi, kenar birimlerini dağıtım birimine bağlar. Tipik olarak, her binanın kendi dağıtım merkezi vardır. Bu bölüm için maksimum mesafe 300 metredir.
  • Birinci seviyenin (harici) omurga alt sistemi, binanın dağıtım noktalarını bağlamak ve dış omurgaya girmek için kullanılır. Birbirine bağlı kablolama sistemi, harici omurgaya bağlanır ve sinyali ayrı sitelere dağıtır. Ana hatta bağlantı noktaları 2000-5000 metreden fazla olmayan bir mesafeye yerleştirilmelidir.

Böyle bir yapı, kullanımı kolaylaştırır, sonraki revizyonları mümkün kılar, kablo karışıklığı olmadan ek kullanıcıları bağlar.

yapisal kablolama gensal
Yapılandırılmış, düzenli bir sistemde doğru kabloyu bulmak daha kolaydır

Yapısal Kablolama Sistemleri Tipik Ekipman Listesi

  • İletim ortamı: uluslararası standartlarda Cat6 kablo, fiber optik (dağıtım, bağlantı, kompozit).
  • Anahtarlama ekipmanı: switchler (ana, ara, yatay), patchcord, keystone.
  • Kabinet.
  • Tava, kablo kanalları, plastik kutular, zemin kanalları.

Ayrıca medya dönüştürücüler ve adaptörler, transformatörler, dirençler, ağ kartları, koruma cihazları kullanırlar. Bu teknik, yapılandırılmış kablolama sistemleri için geçerli değildir, ancak parazite karşı koruma sağlar ve ağ güvenilirliğini artırır.

Yapısal kablolama sistemleri nerelerde kullanılır?

Temel amaç ticari iş yeri ve kurumlarda güvenilir bir iletişim ağı oluşturmaktır. Aynı teknoloji, endüstriyel tesislerde, güvenlik ekipmanı kurulurken, herhangi bir iletişim ekipmanı ve iletişim tesisi kurulurken kullanılabilir.

Halihazırda kurulmuş bir altyapıya sahip tesislerde, düşük akım ağları ayrı ayrı döşenir. Böyle bir sistemde yapılandırılmış bir kablolama sistemi uygulamak için eski iletişimleri sökmeniz ve tüm kabloları yeniden kurmanız gerekebilir. 

Gensal Telekom, yapısal kablolama sistemleri ile eksiksiz bir çalışma yelpazesi gerçekleştirmektedir

Proje için teknik özellikler geliştiriyoruz. Projeye başlamadan önce lokasyonu inceleriz, işi tanımlarız, malzeme listesi hazırlarız. Müşterinin gereksinimleri ve altyapının teknik durumu ile ilgili en detaylı bilgiye ihtiyacımız var.

Tasarlıyoruz. İlk olarak, soruna ön çözümleri, sistemin yerleştirilmesi için belirlenen seçenekleri bir taslak raporu ile onaya sunuyoruz. 

Uyguluyoruz. Sistemin kurulacağı odanın inşaat ve montaj işlerini yapıyoruz. Sonra kabloyu döşeme, ağ kurulumu ve testlerini yaparız. Kurulum ve test tamamlandıktan sonra devreye alma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Kurulum sonrası hizmet. Kurulum sonrası garanti süresi boyunca ücretsiz destek veririz, garanti süresi sonunda bakım sözleşmesi ile hizmet vermeye devam ederiz.

yapisal kablolama gensal foto
Doğru kurulumu yapılmış bir ağın bakımı daha kolaydır

Kablolama sistemlerinin tasarımı, kurulumu, denetimi ve bakımına ihtiyacınız var mı?

Arayın veya e-posta ile bir istek gönderin. Gensal Telekom’un bir çalışanı sorunu analiz edecek ve uygun çözümler önerecektir. İhtiyaçlarınızın kapsamını yerinde tespit ediyoruz. Profesyonel bir yaklaşımla, yapılandırılmış bir kablolama sistemi, donanımı bağlamanın güvenilir bir yoludur, hatasız çalışır, bakımı kolaydır.

Hızlı, uygun fiyatlı, yüksek kalite